Jak zamówić projekt Jak Ważne Informacje Projekty małych domów Kosztorysy projektów
piątek 27.11.2015.+ dodaj do ulubionych

Projekty domów energooszczędnych

Wszystkie gotowe projekty domów jednorodzinnych zaprezentowane na łamach naszego serwisu można poddać modyfikacjom, które zmienią je w projekty domów energooszczędnych.

Zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię można uzyskać różnymi drogami. Bardzo ważne jest zastosowanie w projekcie takich przegród zewnętrznych, aby uzyskać jak najmniejszy ich współczynnik przenikania ciepła "U". Niemniejszą rolę gra poza tym takie rozwiązanie wszystkich detali przegród, które zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych. Dom energooszczędny powinien być wyposażony także w odpowiednią wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, gdyż w trakcie niekontrolowanej wymiany powietrza straty ciepła są największe. Warto jenak pamiętać, że zawsze projekty małych domów będą miały niestety zdecydowanie lepszą charakterystykę energetyczną, niż wyposażone w najnowocześniejszą technikę nadmiernie rozbudowane "rezydencje". Idealnym kompromisem jawią się w takim przypadku projekty domów tanich w budowie z racji swoich niewielkich wymiarów, w połączeniu z nowoczesnymi instalacjami zmniejszającymi zapotrzebowanie na energię.

Obok czysto technicznych zabiegów, optymalizację zużycia energii można też uzyskać poprzez odpowiednie decyzje projektowe. Najkorzystniej, gdy działka przewidziana pod budowę domu jest zorientowana wjazdem na północ, a częścią ogrodową w stronę południową. Umożliwi to takie zaprojektowanie domu, by posiadał największe przeszklenia od nasłonecznionej strony, co pozwoli na wykorzystanie słońca do zmniejszenia "apetytu" domu na energię grzewczą. Pasywne wykorzystanie energii słonecznej jest największe przy idealnej ekspozycji domu na południe, natomiast jego obrócenie od tego kierunku o każde 10° skutkuje zwiększeniem zapotrzebowania na energię o ok. 0,1kWh/m2 na rok. Projekty tanich domów mają z założenia często dach dwuspadowy i w idealnym przypadkiem jest gdy jedna z połaci nachylona jest właśnie na południe, chociażby z uwagi na możliwość umieszczenia na niej kolektorów słonecznych lub fotoogniw.

Gotowe projekty domów energooszczędnych mające największe przeszklenia od strony ogrodowej będą się idealnie nadawać do realizacji na działce z wjazdem od północy. Większość naszych projektów spełnia też następny warunek charakteryzujący projekty domów energooszczędnych: każdy z nich ma zwartą, kompaktową bryłę, dzięki której uzyskujemy optymalny stosunek wielkości ścian zewnętrznych do powierzchni domu. Odpowiednie rozwiązania detali budynku także zapewnią znacznie mniejsze niż normowo wymagane współczynniki przenikania ciepła "U" dla przegród zewnętrznych. Tak więc należy pamiętać, że zastosowanie odpowiedniej technologii powinno iść w parze z  z odpowiednimi decyzjami projektowymi i optymalnym umiejscowieniem domu względem stron świata.

arch. Tomasz Włodarczyk

> wszystkie artykuły
Minidom.pl to wybrane

projekty małych domów

studia Krajobrazy, charakteryzujące się niewielkimi kosztami budowy, prostą konstrukcją i stosunkowo niewielką powierzchnią użytkową, oraz informacje, jak oszczędnie wybudować własny dom. Kontakt: biuro@krajobrazy.com.pl
Projekty domów tanich w budowie, realizacje. Polecamy galerię realizacji domów jednorodzinnych studia Krajobrazy. > Zobacz więcej
Projekt domu o prostej geometrii i konstrukcji dachu Projekt domu o zwartej, kompaktowej bryle Projekt o rozbudowanej funkcji na niewielkiej powierzchni
Domy tanie w budowie także mogą wyglądać atrakcyjnie!

W przypadku domów jednorodzinnych raczej łatwe będzie obalenie mitu, że to co tanie nie może być ładne. O urodzie domu z zewnątrz na szczęście nie decyduje ani jego wielkość, ani też stopień skomplikowania konstrukcji, czy wymyślna forma. Jeżeli tylko nie (...)

> Czytaj dalej Projekty domów energooszczędnych

Większość z gotowych projektów domów jednorodzinnych zaprezentowanych na łamach naszego serwisu można poddać modyfikacjom, które zmienią je w projekty domów energooszczędnych. Zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię można uzyskać różnymi drogami. Bardzo ważne jest zastosowanie (...)

> Czytaj dalej
Domy na każdą kieszeń!

Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że budowa własnego małego domu będzie doskonałym pomysłem i alternatywą dla zakupu mieszkania (...)

> Czytaj dalej Małe domy są popularne!

Coraz większą popularnością cieszą się u naszych klientów projekty małych domów, a więc o powierzchni porównywalnej do dużego mieszkania w budynku wielorodzinnym. Małe domy to nie tylko domy tanie w budowie, ale także pozwalają na utrzymanie ich przy ponoszeniu relatywnie niewielkich (...)

> Czytaj dalej
Gotowe projekty domów jednorodzinnych i ich adaptacja.

W celu uzyskania pozwolenia na budowę dla wybranego gotowego projektu domu, konieczne jest wykonanie jego adaptacji. Jej autorem może być dowolna osoba posiadająca uprawnienia do projektowania w branży architektonicznej oraz aktualny wpis do izby (...)

> Czytaj dalej Bezpłatny katalog projektów.

Polecamy nasz najnowszy bezpłatny katalog projektów! Znajduje się w nim aktualna oferta: wszystkie projekty gotowe naszego autorstwa. (...)

> Czytaj dalej
Koloryzator projektów.

Aby nasi Klienci mogli łatwiej dokonać właściwego wyboru, stworzyliśmy interaktywny moduł do kolorowania projektów (...)

> Czytaj dalej Domy tanie w eksploatacji.

Poszukując domu, który będzie korzystny w budowie oraz tani w późniejszej eksploatacji, trzeba najpierw  rozsądnie określić jego podstawowy parametr, czyli wielkość potrzebnej powierzchni użytkowej. Wielkość zawsze będzie miała znaczenie i jeżeli tylko na samym początku nie zapragniemy (...)

> Czytaj dalej
> wszystkie artykuły
Projekty małych domów energooszczędnych tanich w budowie.Copyright 2012 Quattro Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.